Вшанували пам’ять 25 тисяч розстріляних євреїв Володимирщини

1-ше вересня 1942-го року в історії єврейського населення України, як і усієї нашої держави, стало чорною датою.

Саме у ніч із 31 серпня на 1 вересня на теренах Володимир-Волинського району почалися масові розстріли. Близько 25-ти тисяч людей “не арійської раси” були безжально винищені поблизу села П’ятидні.

Щороку єврейська громада міста Володимира-Волинського та району приїздить до пам’ятного знаку жертвам голокосту 1942-1943-х років, аби віддати данину пам’яті жертвам нацистських репресій.

Вшанувати пам’ять невинно вбитих прибули і заступник голови районної ради Алла Мельник та керівник апарату райдержадміністрації Сергій Романюк.

Члени єврейської общини біля пам’ятного знаку запалили символічні шість лампадок – це  пам’ять про всі шість мільйонів розстріляних євреїв в Україні. А голова Володимир-Волинської єврейської громади Володимир Музиченко нагадав трагічні факти масової загибелі єврейського населення поблизу П’ятидень.

Убивства та знищення євреїв у Володимирі та його окраїнах розпочалося у 1941-му році. Перша хвиля масових вбивств іудеїв на Володимирщині розпочалася у вересні 42-го та тривала 14 днів. Дні і ночі поліція зривала підлоги, ламала стіни і шукала євреїв, що сховалися. З усіх боків чулася стрілянина, лемент і стогін. За ці два тижні, за різними даними, було знищено від 13500 до 18000 євреїв.

У листопаді відбулась друга «акція», під час якої було розстріляно близько 2500 євреїв. Після цієї ліквідації німці залишили в живих, за різними оцінками, від 1500 до 2000 євреїв – фахівців різних потрібних їм професій з родинами, яких розмістили у третьому гетто в південно-західній частині міста біля річки Луга.

Остаточно гетто було ліквідовано 13-14 грудня 1943 року. Півтори тисячі євреїв-ремісників розстріляли у невеличкому ліску біля села Фалемичі.