Володимирська районна рада - офіційна сторінка

Волинська область

Що варто знати про використання скрапленого газу та природного в побуті

Дата: 08.08.2024 15:43
Кількість переглядів: 492

В ефірі «Українського радіо Луцьк» начальник аварійно-диспетчерської служби Волинської філії «Газмережі» Валентин Киричук розповів волинянам важливі правила використання скрапленого та природного газу в побуті.

 

Майже 4 тисячі викликів за півроку надійшло до аварійно-диспетчерської служби (АДС) Волинської філії «Газмережі». 80% звернень від споживачів на номер 104 екстреної служби – повідомлення про запах газу.

 

-Що повинен знати споживач, який використовує прилади на скрапленому газі?

-Волинська філія «Газмережі» - це оператор газорозподільної мережі. Ми займаємось розподілом природного газу і скраплений газ не належить до зони ліцензійної діяльності компанії. Однак ми розуміємо, що певна кількість наших споживачів природного  користуються ще й скрапленим газом в силу певних обставин, тому розповідати правила людям потрібно.

 

Скраплений газ, як і природний газ, є вибухопожежонебезпечним! Навіть скраплений газ є більш вибухонебезпечним, ніж природний газ. Межі вибухонебезпечності пропану - 2-9,5 %. Тобто нижня межа вибуховості – 2 % від загального обєму, а верхня межа – 9,5%. Для порівняння, метан має межі вибуховості від 5-15 %. Тобто, треба більше газу, щоб він вибухнув, а в цьому випадку треба менше. На ці моменти обовязково потрібно звернути увагу тим людям, які користуються скрапленим газом. Балони зі скрапленим газом волиняни ставлять десь у приміщенні. Державні будівельні норми передбачають відповідні вимоги, одна з них – заборона всередині будинків або квартир, де встановлене газоспоживальне обладнання, встановлювати в тих самих приміщеннях балони з газом.

 

Зазвичай, люди використовують скраплений газ для приготування їжі на газових плитах. Їх встановлюють на кухні. А тому газові балони треба ставити на кухні. І якщо балон місткістю 50 літрів, то дозволено встановлювати лише один. Якщо менші балони, то їх може бути два: один основний, а інший - запасний. Однак не допускається встановлення балонів у житлових кімнатах, балконах, лоджіях, цокольних, підвальних приміщеннях, у приміщеннях із входами в підвали та погреби, без природного освітлення. А також у будинках гуртожитків. Чим це обумовлено? Скраплений газ є важчим за повітря, а природний газ - легшим. Він опускається донизу, а тому в приміщеннях, де є підвали або входи в підвали, при витоку газу він буде опускатися вниз. Якщо нема природного освітлення відповідно людина може не помітити, не відчути, включити світло або якийсь електроприлад і відповідно може статися вибух, а тому встановили такі вимоги. Я настійливо раджу нашим землякам таких правил обовязково дотримуватись!

 

-Є попит на газові плити, які працюють на скрапленому газі. За якими параметрами порадите підбирати такі плити? Ви вже почали аналізувати, а я ще прошу уточнити більше, а ще де категорично заборонено їх використовувати?

 

-Люди встановлюють газові плити на кухнях і це правильно. Газовий балон зі скрапленим газом треба встановлювати на кухні біля газової плити. А газова плита візуально не відрізняється абсолютно нічим від тієї газової плити, яка працює на природному газі. Є одна суттєва відмінність – це форсунки, в яких проходить газ, щоб горіння відбулось нормальне. Відповідно у плитах на скрапленому газу діаметр тих форсунок менший. При покупці газової плити потрібно поцікавитись у продавця чи є в комплекті форсунок для скрапленого газу. Якщо їх нема в комплекті, то треба шукати у вільному продажі, зокрема, на ринку цікавитись у консультантів. Наголошую споживачам: якщо ви хочете замінити форсунки або взагалі відремонтувати газову плиту, яка працює на скрапленому газі, то потрібно звертатись до фахівців, які мають відповідний дозвіл на виконання таких робіт для того, щоб убезпечити себе від можливих негативних наслідків.

 

-Час війни, тому чимала кількість населення економить. Чи можна газові плити, що підєднані до централізованих газових мереж відєднати та приєднати до балона зі скрапленим газом?

 

-Так, можна відєднати. Можна приєднати до балона, замінити форсунки. Але я ще раз наголошую, що ці роботи повинен виконувати спеціаліст, який має дозвіл на їх виконання. Самостійно я нікому не раджу таких робіт проводити, оскільки газ – це пожежовибухонебезпечна речовина.

 

-У торговельній мережі зараз зріс попит на туристичні газові плити з невеликими за обємом балонами. Є невеличкі балони на 5 літрів з пальником. Чи можна такими плитами користуватись у помешканнях? Розкажіть правила, яких треба дотримуватись?

 

-Насправді вимоги, про які розказав у вашому першому запитанні, вони також стосуються  туристичних плит і балонів із невеликим обємом, оскільки ДБН або інші нормативо-правові акти, тобто чинне законодавство, не відокремлює поняття туристичний балон, нетуристичний балон. Є балон із газом місткістю до 50 літрів, до 27 літрів. Але це все балони з газом, незалежно від кількості літрів у них. А тому всі вимоги також чинні до всіх балонів: і туристичних, як ви їх називаєте,  і до всіх інших. Тому при їх використанні обовязково потрібно дотримуватись тих вимог нормативних документів, які є в них прописані.

 

-За повної відсутності природного газу можна такими плитками користуватись вдома? У нас же попит чому зріс? Відключають світло і, зважаючи на досвід першого року війни, люди бояться, що можуть відключити газ, через те запасаються якимись альтернативними речами. Чи варто це робити, чи категорично заборонено використання?

 

-Державні будівельні норми теж встановлюють вимоги до використання газових балонів у  багатоповерхових будинках. І якраз там чітко прописано, що балони зі скрапленим газом туристичні, нетуристичні, 50 чи 27 літрів, інший літраж, неважливо, можна використовувати в будинках тільки до двох поверхів включно.  Це може бути двоповерховий будинок на 10-20 квартир, а може бути двоповерховий на 5 чи 2 квартири. А вже в триповерховому скраплений газ використовувати вже не можна – заборонено державними будівельними нормами. І відповідно, якщо хтось їх там використовує або планує використовувати, то повинні розуміти всю відповідальність, яка може лягти на цю людину.

 

-Яка відповідальність?

 

-Усе залежить від наслідків. Кожна людина може нести адміністративну, дисциплінарну та кримінальну відповідальність. Це вже компетенція правоохоронних органів.

 

-Де і як можна заправити побутові балони для тих домогосподарств, які все ж таки ними користуються за відсутністю інших можливостей отримання природного газу? Я так розумію, що це переважно людей сільської місцевості стосується, так?

 

-Ні, насправді. Я вам з власного досвіду скажу, що використовують і в сільській, і в міській місцевості, і для власних потреб, і для комерційних потреб. Треба розуміти взагалі, що заправлення газового балона- це швидше за все це обмін, тобто людина привозить порожній, а їй дають повний балон. Така заміна повинна відбуватися на газонаповнювальних спеціалізованих пунктах. Знову ж таки ті самі будівельні норми дозволяють такі речі виконувати на автомобільних газозаправних  станціях. До слова, газонаповнювальні пункти та газозаправні станції – це різні речі.

 

-Я, до речі, промоніторила і в Луцьку одна лише погодилась замість 22, які я продзвонила, заправити туристичний газовий балон.

 

-Заправка газового балона - складний технологічний процес. Він має певну процедуру. І для цього потрібно мати засоби, виробничу базу, навчених працівників. А, як правило, автомобільні газові станції мають лише фахівців-операторів. Тобто, людина просто заправляє газ. А при заправці скрапленим газом треба провести деякий технологічний процес для того, щоби все було безпечно. Тому скраплений газ має бути заправлений відповідно до прописаних норм. Балон потрібно перевірити. Інша специфіка абсолютно. Чому я сказав, що це складне питання?  А тому, що на території області таких газонаповнювальних пунктів, на жаль, нема.

 

-Якщо людина все ж знайшла, то які документи має запитати, щоб розуміти, що це безпечно?

 

-Не документи, бо такі документи запитують контролюючі структури. Просто людина повинна розуміти для себе в першу чергу, що коли вона заправляє свій власний балон на заправці, то за всі наслідки, які можуть виникнути, відповідатиме самостійно. Тому що ніяких гарантій ніхто не дасть.

 

-Ті домогосподарства, які користуються балоном зі скрапленим газом, які вимоги до розміщення балона?

 

-Державні будівельні норми змінилися у 2018 році та чинні на сьогодні. Чинні вимоги державних будівельних норм щодо влаштування газових балонів передбачають, що від газової плити балон потрібно встановлювати не менше, ніж півметра.  Якщо є на літній кухні  опалювальні печі, можливо, котли стоять чи конвектори, то від нагрівальних приладів балон має стояти не менше одного метра. Звичайно, що є ще вимоги до самих приміщень, де встановлюються газові прилади. Вони не є такі жорсткі. Висота має бути не вище, ніж два метри, вікно з кватиркою, припливно-витяжна вентиляція та кратність повітрообміну не менше, ніж в більшості. Якщо люди планують газифікувати оселю, то все передбачають.  Якщо їх нема, то обовязково треба зробити.

 

-І прошу нагадати: якщо почули запах газу в квартирі, то який алгоритм дій? У під’їзді який алгоритм дій, у громадському місці?

 

-Насправді алгоритм дій у під’їзді, квартирі чи на вулиці для громадян простий: якщо ви відчули запах газу потрібно покинути це місце. Якщо це квартира, то відчинити кватирку, провітрити приміщення, якщо під’їзд – відчинити двері та вікна, якщо вулиця, то звісно там доступ до повітря є. Однак надалі не допускати туди людей. Не важливо на вулиці чи у квартирі, під’їзді прослідкувати чи там нема відкритого вогню. Щоб ніхто не користувався запальничками або іншими речами, які можуть спровокувати іскру. Після чого зателефонувати на номер 104, назвати своє ПІБ, адресу точну, де є запах газу, свій номер телефону, прослухати інструктаж від диспетчера і надалі виконувати ті дії. Виконати все та дочекатися аварійної газової служби. Тоді АДС приїде та встановить чи це витік газу, чи ні. Якщо є витік газу, тоді ми його локалізуємо, ліквідуємо залежно від ситуації.

 

-Ви очолюєте аварійно-диспетчерську службу Волинської філії «Газмережі». Ми з вами щороку аналізуємо  звернення, з якими звертаються волиняни, їх кількість можете порівняти? Яка на сьогодні ситуація? З якими проблемами телефонують люди під час війни? Чи змінилася структура викликів?

 

-За перше півріччя цього року до екстреної служби 104 надійшло близько 4 тис. викликів. В основному виклики, як і в минулі роки - запах газу. Майже  80%. Якщо ми зараз говоримо про кількість, то кількість приблизно така ж, як і торік. Звичайно, що під час війни багато наших громадян виїхали за межі Волинської області або України. Кількість зменшилась, приблизно на 10%. Ми продовжуємо працювати цілодобово - 24/7.

 

-Скільки бригад працює на викликах?

 

-15 бригад аварійно-диспетчерської служби працює на Волині. Їх кількість незмінна. Вчасно приїздять на всі виклики. Все виконуємо.

 

 

Ефір можна послухати за цим посиланням:

https://www.facebook.com/vl.grmu/videos/1142079790185018/



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора